W poniższym wpisie dowiesz się jakie są aktualne założenia programu Mieszkanie na Start. Program 'Mieszkanie na start' oferuje wsparcie w zakupie pierwszego domu lub mieszkania poprzez dopłaty do kredytu hipotecznego przy zakupie pierwszej nieruchomości.

Kalkulator kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na Start

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora kredytu dla młodych

Przeciętny miesięczny dochód osiągnięty łącznie przez osoby wchodzące w skład gospodarstwa kredytobiorcy w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy

Szczegóły Programu Mieszkanie na Start

Podstawowe zasady dotyczące kryteriów dochodowych brutto dla różnych gospodarstw domowych są następujące: osoby samotne muszą zarabiać do 10 tysięcy złotych, rodziny trzyosobowe do 18 tysięcy, a te z trzema członkami do 23 tysięcy. Rodziny czteroosobowe i pięcioosobowe powinny osiągać dochód brutto odpowiednio do 28 tysięcy i 33 tysięcy złotych. Wprowadzona zostanie również zasada "złotówka za złotówkę", oznaczająca, że przekroczenie wyznaczonego limitu dochodowego nie wyklucza możliwości uzyskania kredytu, lecz jego warunki mogą być mniej korzystne.

  Oprocentowanie kredytu programu Mieszkanie na Start

  W nowych zasadach dotyczących kredytów mieszkaniowych, oprocentowanie różni się w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dla gospodarstw jedno- i dwuosobowych wynosi ono 1,5%, dla trzyosobowych 1%, dla czteroosobowych 0,5%, natomiast rodziny pięcioosobowe mogą liczyć na 0% oprocentowania. Co istotne, rodziny pięcioosobowe, na przykład rodzice z trójką dzieci, mają możliwość skorzystania z tego programu przy zakupie większego mieszkania lub domu na preferencyjnych warunkach. W przypadku pozostałych rodzajów gospodarstw, oferta dotyczy tylko zakupu pierwszego mieszkania. Dodatkowo, nastąpiła zmiana w stosunku do wcześniejszej wersji programu (bk2%), pozwalając parom niebędącym w formalnym związku na zaciągnięcie kredytu, co rozszerza krąg potencjalnych beneficjentów.

   Maksymalna wysokość kredytu w programie Mieszkanie na Start

   Nowe regulacje dotyczące kredytów mieszkaniowych określają różne pułapy preferencyjnego oprocentowania, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dla gospodarstwa jednoosobowego limit ten wynosi 200 tys. zł, dla dwuosobowego 400 tys. zł, dla trzyosobowego 450 tys. zł, dla czteroosobowego 500 tys. zł, a dla pięcioosobowego 600 tys. zł. Co to oznacza w praktyce? Kwoty te nie stanowią maksymalnej ceny nieruchomości, ani też maksymalnej kwoty kredytu, jaką można zaciągnąć. Oznaczają one, że do tych wysokości kredyt jest udzielany na preferencyjnych warunkach, natomiast każda kwota przekraczająca te limity będzie oprocentowana według stawek rynkowych. Na przykład, gdy para kupuje mieszkanie za 500 tys. zł bez wkładu własnego, z tej kwoty 400 tys. zł będzie oprocentowane na preferencyjnych 1,5%, a pozostała część według stawek rynkowych. Istnieje również możliwość zakupu nieruchomości z dużym wkładem własnym. Na przykład, para decydująca się na zakup mieszkania za 850 tys. zł, gdzie 400 tys. zł stanowi kredyt, a 450 tys. zł wkład własny, będzie miała oprocentowanie preferencyjne na całą kwotę kredytu, a resztę sfinansuje ze środków własnych. Podsumowując, wymienione przez Ministerstwo kwoty określają maksymalną wysokość kredytu udzielanego na preferencyjnych warunkach, a każda kwota przekraczająca ten limit będzie oprocentowana według stawek rynkowych, chyba że różnica zostanie pokryta przez wkład własny.

    Myślisz o kredycie hipotecznym? Z nami znajdziesz najlepszą ofertę!

    Wypełnij formularz kontaktowy - odezwiemy się tego samego dnia

    Wysłanie formularza oznacza zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na kontakt z naszej strony.

    Kalkulator kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na Start

    Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora kredytu dla młodych

    Przeciętny miesięczny dochód osiągnięty łącznie przez osoby wchodzące w skład gospodarstwa kredytobiorcy w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy

    Podziel się artykułem na social media:

    Blog

    Zbiór artykułów na temat zagadnień dotyczących kredytów hipotecznych. Dowiedz się jakie są aktualne wymagania i przepisy.

    Pierwsze mieszkanie - bezpieczny kredytPierwsze Mieszkanie: Jak Skorzystać z Programu
    pierwsze-mieszkanie-program-2024
    Pierwsze mieszkanie - bezpieczny kredytBezpieczny kredyt 0% - jakie są warunki?
    bezpieczny-kredyt-0-kalkulator