Certyfikaty energetyczne stały się nieodłącznym elementem obrotu nieruchomościami w Polsce. Te wymagane prawnie dokumenty są kluczowe dla identyfikacji potencjalnych oszczędności energetycznych, jak również stanowią źródło informacji o skutkach dla środowiska związanych z eksploatacją danego obiektu. W niniejszym artykule przedstawię wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat certyfikatów energetycznych - jakie są, czemu służą, jakie korzyści płyną z ich posiadania i jak je uzyskać.

Czym są certyfikaty energetyczne?

Certyfikat energetyczny, formalnie nazywany świadectwem charakterystyki energetycznej obiektu budowlanego, to kluczowy dokument stanowiący o zużyciu energii przypadającej na jeden metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej w ciągu roku, wyrażonej w kilowatogodzinach (kWh/m2*rok). Jest sporządzone na podstawie gruntownej oceny technicznej budynku, która uwzględnia jego zapotrzebowanie energetyczne.

  Obowiązkowe świadectwa charakterystyki energetycznej

  Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Prawie Budowlanym oraz Ustawy o świadectwach charakterystyki energetycznej z 7 października 2022 roku, obowiązek pozyskania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy wszystkich budynków mieszkalnych, wliczając w to także domy jednorodzinne. Nowe przepisy obejmują zarówno nowo wybudowane inwestycje budowlane, jak i wcześniej postawione obiekty mieszkalne.

   Korzyści z wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej

   Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej daje potencjał do znaczących oszczędności. Dzięki informacjom zawartym w tym dokumencie, właściciel budynku jest w stanie zaplanować działania mające na celu ograniczenie zużycia energii oraz racjonalne gospodarowanie nią. Ponadto, świadectwo energetyczne stanowi punkt wyjścia do dalszych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej.

    Znaczenie certyfikatów energetycznych dla społeczeństwa i środowiska

    Certyfikaty energetyczne przyczyniają się do ochrony środowiska poprzez promowanie efektywności energetycznej i ograniczanie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Są również narzędziem do realizacji celów polityki energetycznej państwa, umożliwiając regulację rynku i wprowadzanie zmian tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

     Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

     Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

     📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

     Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

     Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

     Podziel się artykułem na social media:

     Blog

     Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.