Budynki energooszczędne stają się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Z jednej strony, są one droższe w budowie. Z drugiej strony, pozwalają na znaczne oszczędności związane z zużyciem energii. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Dlaczego warto inwestować w budynki energooszczędne?

Budynki energooszczędne, mimo wyższych kosztów budowy, dają zdolność do generowania oszczędności w długim okresie czasu. Wynika to z ich zdolności do efektywnego wykorzystania energii, co jest istotne, biorąc pod uwagę rosnące ceny energii. W porównaniu do budynków wybudowanych przed 1993 rokiem, budynki energooszczędne zużywają znacznie mniej energii.

  Przykład oszczędności związanych z budynkiem energooszczędnym

  W domu jednorodzinnym o powierzchni 150-200 m2 można osiągnąć zmniejszenie zużycia energii od 10 000 do 16 000 kWh rocznie, co oznacza od 1800 do 6000 zł oszczędności w zależności od wykorzystywanego paliwa. Jest to istotne, zwłaszcza w kontekście wzrostu cen energii.

   Izolacja budynków a oszczędność energii

   Skutecznym sposobem na zwiększenie energooszczędności budynków jest zastosowanie odpowiedniej izolacji. Grubość izolacji, zależna od wartości współczynnika przenikania ciepła λ materiału izolacyjnego, dobiera się od 8 cm nawet do 20 cm w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.

    Role audytu energetycznego w procesie inwestowania w domy energooszczędne

    Audyt energetyczny jest pierwszym krokiem do oszczędzania energii. Pozwala on na identyfikację obszarów, w których można oszczędzić energię, a także ocenia kosztowność różnych strategii oszczędzania energii. Zlecenie audytu energetycznego to decyzja, która z pewnością przyniesie korzyści dla każdego inwestora w budynki energooszczędne. Ofertę na wykonanie audytu energetycznego możesz sprawdzić pod poniższym linkiem Audyt energetyczny

     Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

     Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

     📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

     Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

     Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

     Podziel się artykułem na social media:

     Blog

     Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.