Rekuperacja to proces zamiany ciepła wydalanego z wnętrza budynku na ciepło, które jest ponownie wprowadzane do pomieszczeń. Przebiega on dzięki urządzeniu zwanemu rekuperatorem. W artykule dowiemy się, jak działają rekuperatory, jakie są ich zalety i jak wpływają na efektywność energetyczną budynków.

Pojęcie rekuperacji

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wewnętrznego i wykorzystania go do ogrzewania powietrza zewnętrznego wprowadzanego do budynku. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, nowo budowane domy muszą posiadać wentylację mechaniczną, a rekuperacja jest jednym z najbardziej efektywnych jej rodzajów.

  Czym jest rekuperator?

  Rekuperator to urządzenie służące do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza wydalanego z wnętrza budynku i przekazywanie go do powietrza zasysanego z zewnątrz. Dzięki temu w pomieszczeniach utrzymywana jest stała, optymalna temperatura i wilgotność powietrza.

   Jak działa rekuperacja?

   Proces rekuperacji przebiega w kilku etapach. Najpierw powietrze wydychane z pomieszczeń jest zasysane do rekuperatora. Tutaj oddaje ono ciepło, które jest przekazywane do powietrza zasysanego z zewnątrz. Następnie już podgrzewane powietrze jest dystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń w budynku. W ten sposób utrzymywana jest w nich stała temperatura i wilgotność powietrza.

    Jakie są zalety rekuperacji?

    Zalety rekuperacji to przede wszystkim oszczędność energii i niższe rachunki za ogrzewanie. Takie działanie jest zgodne z zasadami efektywności energetycznej, a więc i korzystne dla środowiska. Ponadto, zapewnia ona właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach i pomaga utrzymać w nich optymalne warunki do życia.

     Podsumowanie

     Rekuperacja to skuteczny sposób na oszczędzanie energii i utrzymanie optymalnych warunków w pomieszczeniach. Wymaga ona jednak posiadania rekuperatora i odpowiednio zaprojektowanej instalacji wentylacyjnej. Warto pamiętać, że efektywność energetyczna budynku jest jednym z kluczowych elementów świadectwa energetycznego.

      Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

      Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

      📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

      Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

      Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.