W poniższym wpisie dowiesz się czym jest podatek od emisji CO2 oraz kogo będzie dotyczył. Dowiesz się także od kiedy będzie obowiązywać oraz jak go uniknąć.

System ETS 2 – podatek od emisji CO2 w sektorze mieszkalnym

System ETS to europejski mechanizm handlu uprawnieniami do emisji CO2, który został wprowadzony w 2005 roku. Jego celem jest stopniowe ograniczanie emisji gazów cieplarnianych przez sektory gospodarki o dużej energochłonności. W nadchodzących latach czekają nas jednak istotne zmiany. Planowany do wprowadzenia system ETS2 obejmie nowe gałęzie gospodarki – transport indywidualny oraz mieszkalnictwo. W praktyce oznacza to pojawienie się nowego podatku od ogrzewania, który będzie obejmował gospodarstwa domowe wykorzystujące paliwa kopalne i emitujące dwutlenek węgla. System ETS 2 wchodzi w życie od 2027, ale warto rozpocząć przygotowania już teraz. W dalszej części artykułu omawiamy sposoby uniknięcia podatku.

  Kogo będzie dotyczył system ETS 2?

  System ETS 2 spowoduje wzrost cen paliw kopalnych, więc istotnie odczują go gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania:

  • węgiel
  • gaz ziemny lub płynny
  • olej opałowy

  Ile będzie wynosił podatek od emisji CO2?

  Nowy podatek najboleśniej odczują gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania stare kotły węglowe charakteryzujące się niską sprawnością. Generacja dwutlenku węgla jest bowiem niemal dwukrotnie większa w przypadku spalania węgla, niż w przypadku spalania gazu. Szacuje się, że nowy podatek może spowodować następujący wzrost cen surowców:

  • węgiel: 500 zł/t
  • gaz ziemny lub płynny: 4 zł/MWh
  • olej opałowy: 4 gr/l

  Jak uniknąć podatku od emisji CO2?

  • pompy ciepła
  • kotły na biomasę, w tym kotły na pellet lub drewno
  • kotły na biogaz lub bioolej

  Inne sposoby uniknięcia podatku od emisji CO2

  Jeśli nie chcesz wymieniać starego systemu ogrzewania, rozważ koniecznie termomodernizację domu, dzięki której znacząco ograniczysz zużycie paliwa, a tym samym podatek od emisji CO2. W Polsce już teraz funkcjonuje szereg programów wspierających wymianę nieekologicznych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków takich jak Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie czy Moje Ciepło. Jeśli jesteś zainteresowany którymś z nich i potrzebujesz pomocy, koniecznie skontaktuj się z naszymi ekspertami.

   Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

   Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

   📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

   Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

   Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

   Podziel się artykułem na social media:

   Blog

   Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.