Mostki termiczne to niepożądane zjawisko termiczne, które może wystąpić w budynkach, powodując nieefektywne zużycie energii. Dowiesz się, jak rozpoznać mostki termiczne, jakie są związane z nimi zagrożenia i jak je uniknąć.

Gdzie mogą się pojawić mostki termiczne?

Mostki termiczne mogą pojawić się w każdym miejscu, gdzie przegroda budynku ma inną konstrukcję, materialność lub grubość, co prowadzi do różnic w temperaturze. Przykładowo, mogą one występować w miejscach połączeń ścian z sufitem, podłogą lub oknami.

  Zagrożenia związane z powstawaniem mostków termicznych

  Mostki termiczne prowadzą do wzrostu zużycia energii, co zwiększa koszty eksploatacji budynku. Mogą również powodować skraplanie pary wodnej i rozwój pleśni, co ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

   Jak zapobiegać powstawaniu mostków termicznych?

   Zapobieganie powstawaniu mostków termicznych wymaga odpowiedniego planowania i wykonania budynku. Należy stosować materiały o podobnych właściwościach termicznych, starannie wykonać izolację cieplną i unikać przerw w izolacji. Dowiedz się więcej o technikach izolacji i zrozumieniu mostków termicznych w naszym artykule.

    Rola świadectwa energetycznego

    Pomocne w zrozumieniu i kontrolowaniu problemu mostków termicznych może być świadectwo energetyczne. Dokument ten zawiera informacje o zapotrzebowaniu na energię budynku i może wskazać potencjalne problemy, takie jak mostki termiczne, które mogą wpływać na zużycie energii. Pomaga też w planowaniu prac remontowych i modernizacyjnych.

     Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

     Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

     📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

     Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

     Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

     Podziel się artykułem na social media:

     Blog

     Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.