Zaprojektowanie oświetlenia w halach magazynowych stanowi nie lada wyzwanie. Pomimo że normy wyznaczają jasne standardy oświetlenia, często nie są one wystarczające, aby zapobiec stratom powstałym z powodu niewłaściwie dobranych, nieefektywnych rozwiązań. Niniejszy artykuł oferuje obszerne informacje na temat zagadnień związanych z oświetleniem magazynów, od norm obowiązujących w Polsce, poprzez najczęściej popełniane błędy, po długoterminowe korzyści wynikające z przeprowadzenia audytu energetycznego.

Projektowanie efektywnego oświetlenia zakłada znajomość i zastosowanie normy PN-EN 12464-1:2012: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Ta norma wyznacza warunki jakie muszą zostać spełnione w różnorodnych miejscach pracy, zgodnie z ich przeznaczeniem oraz charakterem wykonywanych operacji. Normy te sprzyjają efektywnemu wykonywaniu powierzonych zadań, gwarantując zarazem bezpieczeństwo i komfort zatrudnionych osób.

  Oświetlenie magazynów – co należy wziąć pod uwagę?

  Oświetlenie hal magazynowych stanowi skomplikowany problem, wymagający indywidualnego podejścia i zrozumienia specyfiki współczesnych magazynów. Dla uzyskania odpowiedniego i skutecznego oświetlenia niezbędne jest zapoznanie się z charakterystyką magazynu i jego funkcji, jak również uwzględnienie różnych rodzajów oświetlenia w zależności od wysokości samego magazynu czy systemu składowania.

   Najczęstsze błędy w oświetleniu magazynów

   Do typowych błędów w oświetleniu magazynów zaliczamy niedoświetlenie przejść między regałami, zbyt intensywne oświetlenie górnych partii regałów, nieuwzględnienie zmian miejsc i sposobów składowania towaru oraz korzystanie z nieefektywnego systemu oświetlenia. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczne koszty obsługi magazynu oraz jego efektywność operacyjną.

    Jakie korzyści niesie ze sobą audyt oświetlenia?

    Przeprowadzenie audytu oświetlenia magazynu nie tylko pomoże uniknąć wyżej wymienionych błędów, ale przede wszystkim umożliwi identyfikację obszarów wymagających poprawy oraz opracowanie efektywnej i oszczędnej strategii oświetlenia. Wyniki audytu często wskazują na możliwość skorzystania z dofinansowania na wymianę oświetlenia, co czyni cały proces optymalizacji oświetlenia magazynu praktycznie bezkosztowym.

     Zalety posiadania certyfikacji energetycznej dla magazynu

     Certyfikat energetyczny dla magazynu to dokument, który daje właścicielowi pełen obraz zużycia energii w budynku i umożliwia dokładną analizę dziedzin, które można ulepszyć, co przekłada się na oszczędności finansowe. Wykonanie audytu energetycznego na pewno pomoże Ci optymalizować system oświetlenia w Twoim magazynie.

      Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

      Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

      📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

      Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

      Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.