Współczynnik efektywności pompy ciepła to stosunek energii cieplnej oddanej do środowiska ogrzewanego do energii napędowej urządzenia. Zrozumienie tego współczynnika i optymalizacja pracy pompy ciepła mogą przynieść znaczące korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne.

Dobór pompy ciepła – klucz do efektywności

Odpowiedni dobór pompy ciepła ma kluczowe znaczenie dla jej efektywności. Wybór odpowiedniej mocy sprężarki, skraplacza i parowacza może znacznie wpłynąć na efektywność energetyczną całego domu. Wspołczynnik wydajności pompy ciepła, jest istotnym kryterium podczas doboru odpowiedniego urządzenia.

  Przykładowy dobór pompy ciepła

  Przykładowo, dla budynku o zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania i przygotowania c.w.u. wynoszącym 11,2 kW (w tym c.w.u. 1,5 kW), dobór odpowiedniej pompy ciepła może znacznie wpływać na zużycie energii. Dlatego warto zwrócić uwagę na współczynniki wydajności podawane przez producentów pomp ciepła.

   Efektywność pompy ciepła w ciepłych miesiącach

   Obliczenia efektywności pomp ciepła w ciepłych miesiącach, takich jak lipiec, mogą różnić się znacznie od obliczeń dla zimowych miesięcy. W tym konkretnym przypadku, efektywność pompy ciepła może być o wiele wyższa dzięki wyższym temperaturą powietrza zewnętrznego.

    Wpływ temperatury zewnętrznej na efektywność pomp ciepła

    Na efektywność pomp ciepła w dużej mierze wpływa temperatura powietrza zewnętrznego. Dla temperatury zewnętrznej wynoszącej 30 °C, efektywność pompy ciepła może znacznie wzrosnąć, co potwierdzają przeprowadzone obliczenia.

     Korzyści z przeprowadzenia audytu energetycznego

     Audyt energetyczny pomoże zoptymalizować wydajność pompy ciepła, identyfikując obszary, w których można oszczędzać energię, a zarazem pieniądze. Jesteśmy w stanie przeprowadzić dokładną analizę systemu grzewczego i zasugerować konkretne działania, które przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej.

      Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

      Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

      📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

      Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

      Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.