W obliczu rosnących cen za energię coraz więcej osób poszukuje alternatywnych, tańszych rozwiązań. Instalacje OZE - odnawialne źródła energii - stają się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, które pozwala obniżyć rachunki za energia nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budynkach wielorodzinnych, takich jak bloki czy kamienice.

Czy instalacje OZE dla spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych są opłacalne?

W dobie rosnących cen za energię i świadomości ekologicznej, coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych decyduje się na inwestycje w odnawialne źródła energii. Wspomagane programami dofinansowań, instalacje takie jak fotowoltaiczne czy pompy ciepła stają się coraz bardziej dostępne i opłacalne.

  Rozwiązania OZE dla osiedli

  Wśród dostępnych instalacji OZE na uwagę zasługują przede wszystkim systemy fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. To technologie, które doskonale sprawdzają się na naszym klimacie, zapewniając nieprzerwaną produkcję energii przez cały rok, co przekłada się na znaczne oszczędności dla mieszkańców.

   Instalacje OZE dla osiedli – case study

   Idealnym przykładem efektywnej instalacji OZE jest realizacja na jednym z wrocławskich osiedli, gdzie połączono systemy fotowoltaiczne z pompą ciepła typu powietrze-woda. Jak pokazała praktyka, takie rozwiązanie umożliwiło obniżenie kosztów ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, co przyniosło realne oszczędności dla mieszkańców.

    Jak będzie działać taki układ?

    Kluczową kwestią w przypadku wspomnianej realizacji było zapewnienie takiego działania instalacji, aby pompa ciepła pracowała tylko wtedy, gdy produkowana jest energia fotowoltaiczna. Dzięki temu uzyskano optymalne wykorzystanie energii oraz obniżono koszty jej produkcji.

     Rola audytu energetycznego

     Aby jak najlepiej zaplanować i dobrze przygotować inwestycje w OZE, warto wcześniej przeprowadzić audyt energetyczny. To kompleksowe badanie pozwoli określić faktyczne zapotrzebowanie na energię, a także wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, dostosowane do specyfiki budynku i potrzeb jego użytkowników.

      Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

      Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

      📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

      Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

      Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.