Centra handlowe to we współczesnym świecie nieodłączny element krajobrazu miast. Z pozoru niewinne, kryją w sobie jednak ogromne zasoby energii, które - niezauważane przez przeciętnego konsumenta - każdego dnia „zjadane” są na utrzymanie komfortu i wygody. W tym artykule przyjrzymy się temu zjawisku bliżej, aby nie tylko je zrozumieć, ale też znaleźć strategie na oszczędzenie części tej energii.

Centra handlowe – zaprzeczenie energooszczędności?

Centra handlowe to miejsca z ogromnym zapotrzebowaniem na energię. Wynika to z konieczności utrzymania komfortowych warunków dla klientów, jak również speŁniania wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny. Problemem staje się, kiedy te potrzeby przekładają się na nadmierne zużycie energii.

  Co zjada energię w centrum handlowym?

  Energia w centrach handlowych zużywana jest na wiele sposobów. Od oświetlenia, przez klimatyzację, aż po windy i schody ruchome – wszystko to „pożera” energię. Niestety, często marnotrawstwo energii wynika z nieefektywnych systemów lub braku kontroli ich pracy.

  • Oświetlenie
  • Klimatyzacja
  • Urządzenia mechaniczne

  Wyzwania związane z wdrażaniem inicjatyw oszczędzania energii w centrach handlowych

  Oszczędzanie energii w centrach handlowych to nie lada wyzwanie. Wymaga to nie tylko zmiany nawyków, ale też często inwestycji w nową infrastrukturę czy systemy zarządzania energią. Na tej drodze pojawiają się przeszkody, jak chociażby brak zgody najemców na wprowadzanie zmian czy konieczność przeprowadzenia remontów. Niezależnie od trudności, warto jednak dążyć do mniejszego zużycia energii.

   Korzyści audytu energetycznego w centrach handlowych

   Rozwiązaniem mogącym przynieść korzyści dla centrów handlowych jest wykonanie audytu energetycznego. Jest to proces analizy zużycia energii, identyfikacji obszarów, w których można oszczędzić energię, oraz opracowywania strategii na oszczędność. Audyt energetyczny dałby zarządom centrów handlowych konkretne narzędzia i informacje do zmniejszenia zużycia energii, co przekładało by się na oszczędności finansowe oraz korzyści dla środowiska.

    Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

    Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

    📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

    Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

    Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

    Podziel się artykułem na social media:

    Blog

    Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.