Jak czytać świadectwo energetyczne, by w pełni wykorzystać zawarte w nim informacje? To pytanie, które często pojawia się wśród osób planujących zakup, sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Świadectwo energetyczne, będące nie tylko formalnym wymogiem, ale i cennym źródłem wiedzy o efektywności energetycznej budynku, oferuje kluczowe dane dotyczące zużycia energii, izolacji termicznej, a także systemów ogrzewania i klimatyzacji. Aby jednak te informacje były naprawdę przydatne, konieczne jest zrozumienie, jak je interpretować.

Jak czytać świadectwo energetyczne? Kluczowe elementy dokumentu

Świadectwo charakterystyki energetycznej, to dokument, który dostarcza kompleksowych informacji na temat efektywności energetycznej budynku. Jest to istotny element w procesie kupna, sprzedaży czy wynajmu nieruchomości, ponieważ pozwala ocenić, jakie są przewidywane koszty zużycia energii i jaki jest wpływ budynku na środowisko. Jak dokładnie odczytać i zrozumieć informacje zawarte w tym dokumencie? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w prawidłowym interpretowaniu świadectwa energetycznego:

 • dane ogólne – na wstępie świadectwa znajdziesz dane ogólne dotyczące budynku, takie jak jego lokalizacja, rok budowy, typ budynku (mieszkalny, użyteczności publicznej itp.), a także dane dotyczące osoby lub firmy wystawiającej świadectwo. Te informacje pozwalają na weryfikację, czy dokument odnosi się do odpowiedniej nieruchomości;
 • wskaźnik EP – wskaźnik energii pierwotnej (EP) to jedna z najważniejszych wartości w świadectwie, określająca roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną na jednostkę powierzchni użytkowej budynku. Jest to miara, która uwzględnia nie tylko zużycie energii bezpośrednio w budynku (np. na ogrzewanie, ciepłą wodę, oświetlenie), ale również energię zużytą poza nim na potrzeby produkcji i dostarczenia energii. Wartość EP jest wyrażona w kWh/(m²·rok) i pozwala na porównanie efektywności energetycznej różnych budynków;
 • klasa energetyczna – w przyszłości świadectwo charakterystyki energetycznej będzie określać klasę energetyczną budynku, która będzie prawdopodobnie wyrażona literami od A+ (najbardziej efektywne energetycznie) do G (najmniej efektywne). Klasa energetyczna będzie pozwalać na szybką ocenę efektywności energetycznej nieruchomości i jej porównanie z innymi budynkami;
 • zalecenia dotyczące poprawy efektywności energetycznej – często częścią świadectwa energetycznego są zalecenia dotyczące możliwości poprawy efektywności energetycznej budynku. Mogą one obejmować różne działania, od prostych, jak uszczelnianie okien, po bardziej zaawansowane, jak modernizacja systemu ogrzewania. Realizacja tych zaleceń może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię i zwiększenia wartości nieruchomości na rynku;
 • informacje o metodologii – świadectwo zawiera również informacje o metodologii obliczeń, co jest ważne dla zrozumienia, w jaki sposób zostały wygenerowane dane wartości. Znajomość tej części pozwala na lepsze zrozumienie ogólnych założeń, które legły u podstaw oceny energetycznej budynku.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Posiadanie świadectwa energetycznego w wielu krajach, w tym w Polsce jest regulowane przez prawo i w określonych sytuacjach staje się obowiązkowe. Kiedy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

 • Sprzedaż lub wynajem budynku – przy sprzedaży lub wynajmie budynku lub jego części (np. mieszkania) właściciel jest zobowiązany do przedstawienia świadectwa energetycznego potencjalnemu kupującemu lub najemcy. Dokument ten powinien być udostępniony jeszcze przed finalizacją transakcji
 • Budowa nowego budynku – w przypadku nowo budowanych obiektów, zanim budynek zostanie oddany do użytku, konieczne jest uzyskanie świadectwa energetycznego. Jest to element procesu przyznawania pozwolenia na użytkowanie;
 • Generalny remont – podczas realizacji generalnego remontu budynku, który wpływa na jego charakterystykę energetyczną, np. zmiana sposobu ogrzewania, ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej na bardziej energooszczędną, również może być wymagane wydanie nowego świadectwa energetycznego.
 • Budynki użyteczności publicznej – dla budynków użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 250 m², świadectwo energetyczne musi być wystawione i wyeksponowane w miejscu widocznym dla użytkowników.

Klasa energetyczna

Świadectwo charakterystyki energetycznej określa klasę energetyczną budynku, od A+ (najbardziej efektywne) do G (najmniej efektywne), co pozwala na szybką ocenę i porównanie efektywności energetycznej.

  Zalecenia dotyczące poprawy efektywności

  Świadectwo często zawiera zalecenia dotyczące poprawy efektywności energetycznej, które mogą obejmować różne działania, od uszczelniania okien po modernizację systemu ogrzewania.

   Czy istnieją wyjątki?

   Tak, istnieją pewne wyjątki od obowiązku posiadania świadectwa energetycznego. Dotyczą one m.in.:

   • budynków zabytkowych, jeśli przepisy dotyczące efektywności energetycznej mogłyby negatywnie wpłynąć na ich substancję lub wygląd;
   • budynków użytkowanych mniej niż 4 miesiące w roku;
   • wolnostojących budynków o łącznej powierzchni użytkowej poniżej 50 m²;
   • budynków przeznaczonych do kultu religijnego i celów sakralnych;
   • budynków przemysłowych, warsztatowych oraz niektórych typów magazynów i budynków rolniczych, jeśli są one przeznaczone do prowadzenia działalności w warunkach wymagających specyficznych procesów produkcyjnych.

   Podsumowanie

   Czytanie i rozumienie świadectwa charakterystyki energetycznej jest bardzo cenną umiejętnością. Dokument ten stanowi ważne źródło informacji, które może pomóc w podjęciu świadomej decyzji przy wyborze nieruchomości, planowaniu remontu czy też przy sprzedaży budynku. Świadectwo energetyczne pozwala nie tylko na ocenę obecnego stanu nieruchomości, ale również zidentyfikowanie potencjalnych obszarów do poprawy efektywności energetycznej. Świadectwo to może wskazać, w których miejscach budynek traci ciepło, jakie systemy ogrzewania są najbardziej efektywne czy też jakie rodzaje izolacji przynoszą najlepsze efekty. Tym samym, inwestycje w modernizację budynku mogą być lepiej zaplanowane, skupiając się na tych aspektach, które przyniosą największe oszczędności energetyczne i finansowe w dłuższej perspektywie.

    Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

    Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

    📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

    Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

    Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

    Podziel się artykułem na social media:

    Blog

    Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.