Decyzja o zainstalowaniu pompy ciepła to dopiero początek drogi, przed właścicielami domów stoi jeszcze wyzwanie dobrania mocy urządzenia. Dowiedz się, jak wyliczyć optymalną moc pompy ciepła dla domów jednorodzinnych różnej wielkości.

Optymalna moc pompy ciepła dla małego domu jednorodzinnego

Moc pompy ciepła do domu jednorodzinnego o powierzchni do 100 m2 zazwyczaj wynosi od 6 do 9 kW. Ostateczna wartość zależeć będzie od specyfiki budynku, jego izolacji termicznej, standardów energetycznych oraz indywidualnych potrzeb.

  Optymalna moc pompy ciepła dla dużego domu z piętrem

  Domy jednorodzinne o powierzchni powyżej 100 m2 zwykle wymagają większej mocy pompy ciepła. Przyjmuje się, że wartość ta powinna oscylować wokół 12-15 kW. Rozważyć należy również możliwość zastosowania dwóch mniejszych pomp ciepła zamiast jednej dużej.

   Przydatne narzędzia do obliczania mocy pompy ciepła

   Istnieje wiele narzędzi i kalkulatorów dostępnych online, które pozwalają na wstępne wyliczenie potrzebnej mocy pompy ciepła. Warto jednak pamiętać, że są to tylko szacunkowe obliczenia i ostateczną decyzję należy podejmować z doradcą technicznym lub specjalistą ds. energii.

    Rola świadectwa energetycznego w doborze pompy ciepła

    Świadectwo energetyczne jest niezwykle pomocne przy podejmowaniu decyzji o doborze mocy pompy ciepła. Zawiera ono informacje o charakterystyce energetycznej budynku, które pomogą określić, jaka moc urządzenia będzie najbardziej optymalna.

     Podsumowanie

     Dobór mocy pompy ciepła do domu to proces, który wymaga uwzględnienia wielu aspektów. Optymalna moc urządzenia sięga od 6 do 15 kW, w zależności od wielkości budynku, jego izolacji termicznej, indywidualnych potrzeb i standardów energetycznych.

      Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

      Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

      📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

      Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

      Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.