W tym artykule omówimy nowe przepisy dotyczące oszczędności energii w sektorze publicznym, które zaczęły obowiązywać od końca 2022 roku. Dowiesz się, jakie konsekwencje mogą wynikać z niezastosowania się do nich oraz jak audyt energetyczny może pomóc w wywiązaniu się z tego obowiązku.

Czy urzędy liczą się z energią?

Od końca 2022 roku wszystkie jednostki z sektora finansów publicznych mają obowiązek zmniejszyć zużycie energii o minimum 10%. Jest to spore wyzwanie, ale również okazja do oszczędności i poprawy efektywności energetycznej.

  Polska strategia energetyczna

  Nowe przepisy są częścią szerszej strategii mającej na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Efektywne zarządzanie energią to nie tylko oszczędności, ale też zwiększona niezależność od zewnętrznych dostawców energii i lepsze zrozumienie naszych własnych potrzeb energetycznych.

   Oszczędności energii w jednostkach publicznych – kogo dotyczy?

   Obowiązek zmniejszenia zużycia energii o 10% dotyczy większości jednostek sektora publicznego. To kolejny argument za tym, że audyty energetyczne mogą przynieść wiele korzyści - nie tylko finansowych, ale również prawnych i organizacyjnych.

    Kary za brak oszczędności energii

    Nieprzestrzeganie nowych przepisów może skutkować karą finansową. Jest to dodatkowy impuls do poprawy efektywności energetycznej, która obecnie jest jednym z najważniejszych wyzwań dla sektora publicznego.

     Jakie działania zmniejszą zużycie energii?

     Przy oszczędzaniu energii kluczem jest systematyczność i całościowe podejście. Nie wystarczy wyłączyć światła na korytarzach - trzeba podjąć cały szereg działań, od ograniczenia oświetlenia zewnętrznego po wprowadzenie systemów zarządzania energią.

      Wpływ audytu energetycznego na oszczędzanie energii

      Audyty energetyczne mogą odegrać kluczową rolę w procesie oszczędzania energii w sektorze publicznym. Przeprowadzenie audytu pozwoli na identyfikację obszarów, w których możliwe są oszczędności, oraz na rozwinięcie planu działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii.

       Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

       Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

       📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

       Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

       Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

       Podziel się artykułem na social media:

       Blog

       Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.