W tym artykule omówione zostaną kluczowe informacje dotyczące nowego podatku od ogrzewania – kto będzie musiał go płacić, od kiedy wejdzie w życie i jak można zminimalizować dodatkowe koszty.

System ETS 2 i podatek od ogrzewania – co musisz wiedzieć

System ETS, czyli europejski mechanizm handlu uprawnieniami do emisji CO2, który funkcjonuje od 2005 roku, obejmuje sektory o dużej energochłonności. W ramach zmian, system ETS 2 zostanie rozszerzony o sektory mieszkalnictwa i transportu indywidualnego, wprowadzając nowy podatek dla użytkowników paliw kopalnych. Planowane wejście systemu ETS 2 w życie zaplanowano na 2027 rok, co wymaga odpowiedniego przygotowania już teraz.

  Odbiorcy podatku od ogrzewania – kto jest objęty?

  Podatek od ogrzewania dotknie przede wszystkim gospodarstwa domowe korzystające z:

  • węgla
  • gazu ziemnego lub płynnego
  • oleju opałowego

  Ile wyniesie podatek od ogrzewania? Szacunkowe koszty

  Podatek najbardziej odczują użytkownicy starszych kotłów węglowych. Spalanie węgla generuje bowiem znacznie więcej CO2 niż gaz. Oczekiwany wzrost cen surowców energetycznych to:

  • węgiel: 500 zł/t
  • gaz ziemny lub płynny: 4 zł/MWh
  • olej opałowy: 4 gr/l

  Strategie unikania podatku od ogrzewania

  • pompy ciepła
  • kotły na biomasę, w tym na pellet lub drewno
  • kotły na biogaz lub bioolej

  Jak zmniejszyć obciążenie podatkiem od ogrzewania

  Rozważ termomodernizację domu, aby zredukować zużycie paliwa i tym samym wysokość podatku. Programy takie jak Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie czy Moje Ciepło wspierają ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizację. Skontaktuj się z naszymi ekspertami po więcej informacji.

   Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

   Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

   📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

   Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

   Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

   Podziel się artykułem na social media:

   Blog

   Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.