W tym artykule dowiesz się, jakie konkrety wymagania musi spełnić budynek, żeby zasłużyć na miano 'domu energooszczędnego'. Opisaliśmy zasady dotyczące izolacji termicznej, używanych materiałów i systemów grzewczych. Poruszamy też temat domów pasywnych oraz kosztów związanych z budową. Przyjrzymy się parametrom, które decydują o energooszczędności domu. Wyjaśnimy także, jak przydatne może być świadectwo energetyczne przy spełnianiu tych wymagań.

Kiedy budynek jest energooszczędny?

Dom energooszczędny to taki, który minimalizuje straty ciepła i zużycie energii do ogrzewania, chłodzenia czy produkcji ciepłej wody. Aby takim był, musi spełniać określone normy i parametry. Zgodnie z polskimi przepisami, do najważniejszych parametrów należą współczynnik przenikania ciepła, hermetyczność, czy efektywność energetyczna systemów grzewczych.

  Dom energooszczędny a dom pasywny

  Choć oba te typy budynków są projektowane z myślą o minimalizacji zużycia energii, dom pasywny to poziom wyżej. Domy pasywne zużywają niewielkie ilości energii na ogrzewanie dzięki jeszcze bardziej zaawansowanemu systemowi izolacji, wentylacji i ogrzewaniu. Jednakże ich budowa jest bardziej skomplikowana i droższa.

   Koszty budowy domu energooszczędnego

   Budowa domu energooszczędnego może oznaczać wyższe koszty inwestycyjne, związane np. z lepszą izolacją, instalacją pomp ciepła czy systemów rekuperacji. Z drugiej strony, długoterminowe korzyści w postaci niższych rachunków za energię mogą zrekompensować te wydatki.

    Parametry domu energooszczędnego

    Wśród najważniejszych parametrów domu energooszczędnego możemy wyróżnić: wartość U określająca strata ciepła przez okna, wartość A oznaczająca przepuszczalność powietrza, czy wartość B odnosząca się do liczby wymian powietrza w budynku na godzinę. Wszystkie te parametry można sprawdzić podczas audytu energetycznego i zawrzeć w świadectwie energetycznym.

     Podsumowanie: rola świadectwa energetycznego

     Świadectwo energetyczne to dokument, który pozwala określić, na ile budynek jest energooszczędny, podając konkrety bowiem sprawdza kluczowe parametry energetyczne. Tym samym, staje się kluczowym narzędziem podczas budowy domu energooszczędnego - pozwala na monitorowanie postępów i zgodności z obowiązującymi wymaganiami.

      Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

      Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

      📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

      Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

      Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.