W poniższym artykule dowiesz się czym jest kart charakterystyki energetycznej, jak ją uzyskać i co zawiera.

Czym jest karta charakterystyki energetycznej?

Karta charakterystyki energetycznej, znana również jako certyfikat energetyczny, to dokument potwierdzający efektywność energetyczną budynku. Jest ona wymagana przy budowie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości i ma na celu informowanie właścicieli, najemców oraz potencjalnych nabywców o zużyciu energii i wpływie budynku na środowisko. Karta zawiera ocenę, która klasyfikuje budynek w skali od A (bardzo efektywny energetycznie) do G (najmniej efektywny), co pozwala na łatwe porównanie efektywności energetycznej różnych nieruchomości.

  Jak uzyskać kartę charakterystyki energetycznej?

  Aby uzyskać kartę charakterystyki energetycznej, właściciel nieruchomości musi zatrudnić certyfikowanego audytora energetycznego. Auditor przeprowadza wizję lokalną, podczas której ocenia izolację termiczną, systemy grzewcze i wentylacyjne oraz inne czynniki wpływające na zużycie energii w budynku. Na podstawie zebranych danych, auditor sporządza raport i przyznaje ocenę efektywności energetycznej. Proces ten wymaga przedstawienia dokumentów budynku, takich jak plany, specyfikacje techniczne oraz informacje o zastosowanych materiałach i systemach grzewczych.

   Co zawiera karta?

   Karta charakterystyki energetycznej zawiera szczegółowe informacje o efektywności energetycznej budynku, w tym ocenę energetyczną, roczne zapotrzebowanie na energię, wskaźniki emisji CO2, a także dane dotyczące systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Dodatkowo, dokument zawiera zalecenia dotyczące możliwych ulepszeń, które mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej, takie jak modernizacja systemów ogrzewania, poprawa izolacji czy instalacja paneli słonecznych. Te zalecenia mają na celu pomoc właścicielom w redukcji kosztów eksploatacyjnych i wpływu budynku na środowisko.

    Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

    Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

    📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

    Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

    Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

    Podziel się artykułem na social media:

    Blog

    Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.