Kredyt ekologiczny to forma dofinansowania oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego dla polskich przedsiębiorstw planujących inwestycje związane z oszczędnością energii lub zmianą źródeł energii na bardziej przyjazne dla środowiska. Program ten ma znaczący wpływ na efektywność energetyczną przedsiębiorstw i ogólną ekologię kraju.

Kredyt ekologiczny – co to?

Kredyt ekologiczny to forma wsparcia finansowego oferowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program skierowany jest do polskich przedsiębiorstw, które planują inwestycje oszczędzające energię lub zmieniające źródła energii na bardziej przyjazne dla środowiska. Główną ideą jest przyznawanie bezzwrotnej dotacji w formie premii ekologicznej, która jest używana do spłaty części kredytu.

  Kto może starać się o kredyt ekologiczny?

  Dofinansowanie w ramach kredytu ekologicznego dostępne jest dla każdego funkcjonującego przedsiębiorstwa w Polsce, pod warunkiem że liczba zatrudnionych w nim pracowników nie przekracza trzech tysięcy. Dzięki temu, wsparcie skierowane jest zarówno do małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw.

   Jaka jest wysokość kredytu ekologicznego?

   Wysokość dotacji, a tym samym kredytu ekologicznego, zależy od wielu czynników, w tym od regionu, w którym dane przedsiębiorstwo realizuje swoje działania. Na mapie pomocy regionalnej na lata 2022-2027 skupienie pomocy skierowane jest na wschodnie i północne regiony Polski. Przedsiębiorstwa z tych regionów mogą liczyć na wsparcie pokrywające nawet do 70% kosztów inwestycji.

    Kredyt ekologiczny – na jakie inwestycje?

    Kredyt ekologiczny przeznaczony jest na inwestycje, które prowadzą do oszczędności energii pierwotnej. To oznacza, że może on być wykorzystany zarówno na modernizacje już działającej infrastruktury, jak i na wprowadzenie nowych rozwiązań. Ważne jest, aby te działania pozwalały na długofalową redukcję zużycia energii.

     Zastosowanie audytu energetycznego w kontekście kredytu ekologicznego

     Aby otrzymać premię ekologiczną, ważne jest potwierdzenie oszczędności co najmniej 30% energii pierwotnej w przedsiębiorstwie lub jego oddziale. Potwierdza to audyt efektywności energetycznej. Taki audyt jest ważnym elementem w ocenie efektywności projektu i monitorowaniu jego wpływu na środowisko.

      Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

      Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

      📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

      Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

      Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.