Program Czyste Powietrze to rządowa inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza przez wsparcie modernizacji systemów grzewczych, termomodernizacji i wymiany stolarki zewnętrznej. Dowiedz się, kto może skorzystać z tego dofinansowania i na co dokładnie można je przeznaczyć.

Kto może zostać beneficjentem programu?

Program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym. Działalności gospodarcze prowadzone w budynkach jednorodzinnych nie są wykluczone z programu, pod warunkiem, że przestrzeń przeznaczona na działalność gospodarczą nie przekracza 30% powierzchni użytkowej.

  Jakie są ograniczenia w aktualnej wersji programu?

  W wersji programu od 15.05.2020, z dofinansowania nie mogą skorzystać właściciele domów nowo budowanych, sezonowych np. domków letniskowych. Właściciele budynków, gdzie wystąpienie o zgodę na budowę lub zgłoszenie budowy było po 31.12.2013 roku nie mogą się starać o dofinansowanie na termomodernizację budynku.

   Jakie prace można sfinansować z dofinansowania?

   Rządowy program Czyste Powietrze umożliwia dofinansowanie następujących działań: modernizacja źródeł ciepła, wymiana stolarki zewnętrznej, docieplenie budynku, instalacja OZE (mikroinstalacje fotowoltaiczne), modernizacja systemu ogrzewania centralnego i ciepłej wody użytkowej, instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

    Jakie są zasady dofinansowania prac w ramach programu?

    Dopłaty w ramach tego rządowego programu mają pokrywać od 30 do 75% kosztów faktycznie poniesionych. Maksymalne koszty kwalifikowane w podstawowym poziomie dofinansowania to 37 tys. zł, natomiast w podwyższonym poziomie dofinansowania to 30 tys. zł.

     Wsparcie Audytomatu w procesie uzyskiwania dofinansowania

     Audytomat oferuje wsparcie w procesie uzyskiwania dofinansowania do programu Czyste Powietrze. Pomagamy w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, doradzamy w kwestii optymalnej ścieżki dofinansowania i wspieramy w całym procesie. Do dofinansowania niezbędne jest wykonanie audytu energetycznego, którego ofertę możesz sprawdzić Tutaj - Audyt energetyczny

      Kalkulator dotacji Czyste Powietrze

      Sprawdź ile możesz uzyskać w ramach dofinansowania

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.