Nowy projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii wprowadza zmiany w sposobie przeprowadzania kontroli charakterystyki energetycznej budynków. Celem tych zmian jest zapobieganie nadużyciom oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Zgodnie z projektem, kontrole będą realizowane bezpośrednio na miejscu, przy wykorzystaniu dostępnej dokumentacji technicznej.

MRiT ogłasza zmiany w zakresie tworzenia świadectw energetycznych

"Konieczność przeprowadzania kontroli na miejscu wynika z nadużyć związanych z automatyzacją procesu wydawania świadectw energetycznych przez osoby uprawnione. Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii docierają informacje o takich nadużyciach, które polegają głównie na automatycznym wystawianiu świadectw (najczęściej za pomocą stron internetowych) bez przeprowadzania wywiadów z właścicielami, bez wizyt na miejscu oraz bez analizy dokumentacji technicznej budynku" — podkreślono w uzasadnieniu do projektu.

  Nowa forma świadectw energetycznych

  Według nowego projektu, przy realizacji świadectwa, konieczne będą wykorzystanie istniejącej dokumentacji technicznej i przeprowadzenie kontroli na miejscu lub zdalnej z wykorzystaniem środków umożliwiających inspekcję wizualną. Strona Rządowego Centrum Legislacji opublikowała propozycję zmiany formy graficznej świadectwa energetycznego. Tutaj zobaczysz nowy wzór świadectwa energetycznego.

   Klasyfikacja energetyczna budynków

   Projekt rozporządzenia ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, znanej jako dyrektywa budynkowa. Planowane zmiany obejmują wprowadzenie klas energetycznych od A+ do G, co ma na celu wsparcie budynków o najgorszej efektywności energetycznej, w tym tych znajdujących się na terenach wiejskich. Projekt zakłada, że osoby uprawnione do wydawania świadectw charakterystyki energetycznej będą musiały korzystać z istniejącej dokumentacji technicznej oraz przeprowadzać kontrole na miejscu. W wyjątkowych przypadkach możliwe będzie również przeprowadzenie zdalnej kontroli przy użyciu środków umożliwiających inspekcję wizualną.

    Proponowane zmiany od MRiT

    Analizy techniczne przeprowadzone przez MRiT wykazały wady dotychczas stosowanej metody opartej na faktycznym zużyciu energii. Na tej podstawie proponuje ono zrezygnowanie z niej oraz wprowadzenie nowych wzorów świadectw energetycznych.

     Co to oznacza dla klientów Audytomatu?

     Zmiany te oznaczają jeszcze większą odpowiedzialność dla osób sporządzających świadectwa energetyczne. Audytomat, jako doświadczone i zaufana firma wykonująca świadectwa energetyczne, gwarantuje przestrzeganie wszystkich najnowszych przepisów i norm. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług przy sporządzaniu świadectwa energetycznego.

      Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

      Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

      📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

      Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

      Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.