Wybór systemu ogrzewania to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu domu. W tym artykule omówimy dwa popularne systemy - ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne, ich zalety i wady oraz wpływ na świadectwo energetyczne.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie podłogowe wodne posiada wiele zalet, jak równomierny rozkład ciepła, komfort użytkowania czy zdrowotny aspekt. Wymaga jednak odpowiedniej instalacji i serwisowania. Prawidłowo zaprojektowany system ma dobre parametry energetyczne, co wpływa na korzystną ocenę w świadectwie energetycznym.

  Ogrzewanie podłogowe elektryczne

  Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest łatwe w montażu i serwisowaniu. Nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwe w sterowaniu. Bardzo szybko reaguje na zmiany temperatury. Warto jednak pamiętać, że może generować większe koszty eksploatacji, co też wpływa na świadectwo energetyczne.

   Koszty ogrzewania podłogowego

   Wybór pomiędzy ogrzewaniem wodnym a elektrycznym wpływa na koszty eksploatacji. W zależności od ceny energii, jeden system może być tańszy w eksploatacji od drugiego. Efektywność energetyczna tych systemów ma wpływ na kształtowanie się kosztów.

    Podsumowanie

    Oba systemy mają swoje plusy i minusy, które należy wziąć pod uwagę planując ogrzewanie podłogowe. Ważnym kryterium jest również wpływ systemu na świadectwo energetyczne, które biorą pod uwagę potencjalni kupujący nieruchomości.

     Świadectwo energetyczne a ogrzewanie podłogowe

     Properly designed and efficient floor heating system can positively influence the energy certificate of the building. It is therefore crucial to consider this aspect when choosing the heating system.

      Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

      Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

      📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

      Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

      Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.