W artykule znajdziesz informacje o wprowadzeniu podatku ETS od 2027 roku, kogo dotyczy, jakie niesie ze sobą zmiany oraz jak przygotować się na nowe obciążenia.

Rozszerzenie systemu ETS – co oznacza dla Ciebie?

System ETS, działający od 2005 roku i obejmujący sektory o dużej energochłonności, zostanie rozszerzony o nowe obszary, w tym mieszkalnictwo i transport indywidualny. Oznacza to wprowadzenie podatku za emisję CO2 dla gospodarstw domowych korzystających z paliw kopalnych. Zmiana ta ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej i zwiększenie efektywności energetycznej.

  Kogo dotyczy nowy podatek ETS?

  Nowy podatek ETS od 2027 roku będzie miał wpływ na:

  • właścicieli domów ogrzewanych węglem
  • użytkowników gazu ziemnego i płynnego
  • osoby korzystające z oleju opałowego

  Wpływ podatku ETS na koszty ogrzewania

  Podatek ETS spowoduje wzrost kosztów ogrzewania, szczególnie dla gospodarstw korzystających ze starszych, mniej efektywnych technologii. Szacunkowy wzrost kosztów dla poszczególnych surowców przedstawia się następująco:

  • węgiel: 500 zł/t
  • gaz ziemny lub płynny: 4 zł/MWh
  • olej opałowy: 4 gr/l

  Jak przygotować się na podatek ETS?

  • przejście na ekologiczne źródła ogrzewania, np. pompy ciepła
  • inwestycję w kotły na biomasę
  • modernizację systemu ogrzewania na bardziej efektywne rozwiązania

  Zmniejszenie obciążeń dzięki podatkowi ETS

  Inwestycje w efektywność energetyczną i ekologiczne źródła energii mogą znacząco obniżyć koszty ogrzewania i zapewnić gotowość na wprowadzenie podatku ETS. Polskie programy wsparcia, takie jak 'Czyste Powietrze', oferują dofinansowania na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

   Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

   Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

   📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

   Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

   Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

   Podziel się artykułem na social media:

   Blog

   Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.