Zastanawiasz się nad inwestycją w odnawialne źródła energii i modernizacją swojego domu? Zobacz porównanie dwóch popularnych programów rządowych skierowanych do właścicieli domów jednorodzinnych - Mój Prąd i Czyste Powietrze. Dowiedz się, jak wybrać najbardziej opłacalne wsparcie dla Twoich potrzeb.

Wstęp do programów Mój Prąd i Czyste Powietrze

Mój Prąd i Program Czyste Powietrze to dwa rządowe programy służące poprawie jakości życia i ochrony środowiska, skierowane do właścicieli domów jednorodzinnych. Choć mają podobne cele, różnią się warunkami, które należy spełnić, aby otrzymać wsparcie. Szczegółowo przyjrzyjmy się każdemu z nich, aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

  Program Czyste Powietrze - na czym polega i dla kogo jest skierowany

  Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę efektywności energetycznej domów oraz redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca na ekologiczny, izolację termiczną budynku, montaż wentylacji mechanicznej oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dofinansowanie wynosi od 40% do nawet 100% kosztów inwestycji, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego.

   Program Mój Prąd - cel, korzyści i warunki uczestnictwa

   Program Mój Prąd skupia się na poprawie jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji CO2 poprzez produkcję własnej energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Właściciele domów jednorodzinnych mogą wytwarzać dzięki temu własną energię elektryczną, oszczędzając na rachunkach za prąd. Również w ramach tego programu można skorzystać z dotacji na zakup pomp ciepła i magazynów energii. Oferuje dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów inwestycji.

    Porównanie programów Czyste Powietrze i Mój Prąd

    Programy Czyste Powietrze i Mój Prąd mają wiele wspólnych cech, jak choćby dofinansowanie do zakupu instalacji fotowoltaicznej. Różnią się jednak kryteriami dochodowymi, rodzajami kwalifikowanych przedsięwzięć, czy formą wsparcia. Wybór między nimi zależy od potrzeb i możliwości finansowych właściciela domu jednorodzinnego.

     Podsumowanie - Mój Prąd czy Czyste Powietrze - co wybrać?

     Wybór między programem Mój Prąd a Czyste Powietrze zależy od potrzeb i możliwości inwestora. Jeśli masz na celu produkcję własnej energii elektrycznej i oszczędność na rachunkach za prąd, program Mój Prąd jest dla Ciebie. Jeśli natomiast zależy Ci na poprawie efektywności energetycznej budynku i kompleksowej termomodernizacji, Czyste Powietrze będzie bardziej odpowiednie. W obu przypadkach, Audytomat oferuje wsparcie w procesie uzyskania dofinansowania oraz optymalizacji inwestycji. Dobrym pomysłem jest wykonanie audytu energetycznego - w celu otrzymania informacji o stanie technicznym budynku i możliwościach termomodernizacji.

      Kalkulator dotacji Czyste Powietrze

      Sprawdź ile możesz uzyskać w ramach dofinansowania

      Podziel się artykułem na social media:

      Blog

      Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.