Artykuł omawia niezbędne informacje dotyczące mocy umownej, jej przekroczenia, możliwych kar oraz sposobów zmiany tej mocy. Wszyscy odbiorcy energii elektrycznej muszą uzyskać takie informacje, aby uniknąć nieoczekiwanych kosztów.

Co to jest moc umowna?

Moc umowna to maksymalna ilość energii, którą odbiorca energii elektrycznej może pobierać w danym momencie. Jest ona wyrażana w kW i służy do określenia zapotrzebowania na prąd oraz do doboru odpowiednich zabezpieczeń i elementów instalacji przez dostawców energii. Wysokość mocy umownej dobierana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb odbiorcy energii.

  Przekroczenie mocy umownej – konsekwencje

  Przekroczenie mocy umownej może mieć poważne konsekwencje. W danym momencie, gdy pobierana moc przekroczy moc umowną, odbiorca musi zapłacić dodatkowe opłaty naliczane przez dostawcę energii. Rozmiar tych kar regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 sierpnia 2011 r. i może sięgać nawet sumy dziesięciokrotności nadwyżki mocy pobranej ponad moc umowną.

   Jak zmienić moc umowną?

   Aby zmienić moc umowną, odbiorca musi złożyć odpowiedni wniosek u dostawcy energii. Dostosowanie mocy umownej może pomóc uniknąć przekroczenia tej mocy i związanych z tym niepotrzebnych kosztów. Ważne jest więc regularne monitorowanie i analiza wykorzystywanej energii elektrycznej.

    Rola audytu energetycznego

    Audyt energetyczny może pomóc w optymalnym dopasowaniu mocy umownej do rzeczywistych potrzeb odbiorcy. Dzięki profesjonalnej analizie zużycia energii i identyfikacji miejsc, w których można ją oszczędzać, można uniknąć przekroczeń mocy umownej i związanych z tym kar. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych odbiorców energii, jak przedsiębiorstwa i instytucje. Ofertę na wykonanie audytu energetycznego możesz sprawdzić pod poniższym linkiem Audyt energetyczny Czyste Powietrze

     Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

     Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

     📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

     Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

     Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

     Podziel się artykułem na social media:

     Blog

     Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.