Świadectwo energetyczne to kluczowy dokument przy sprzedaży, wynajmie lub zbyciu nieruchomości. To nie tylko wymóg prawny, ale również źródło informacji, które pozwala na ocenę kosztów eksploatacji budynku. W tym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące świadectwa energetycznego - od konsekwencji prawnych związanych z jego brakiem, poprzez określenie, kto jest odpowiedzialny za jego posiadanie, aż po najważniejsze informacje na temat jego sporządzenia.

Zrozumienie świadectwa energetycznego

Świadectwo energetyczne to dokument informujący o charakterystyce energetycznej budynku lub jego części. Określa zapotrzebowanie na energię pierwotną, użytkową i końcową oraz emisję dwutlenku węgla na przestrzeni roku. Ważne jest to, że od 28 kwietnia 2023 roku, świadectwo energetyczne jest wymagane prawnie przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości.

  Koszt i proces tworzenia świadectwa energetycznego

  Koszt sporządzenia świadectwa energetycznego może się różnić w zależności od typu nieruchomości i cennika firmy wykonującej pomiar. Ważne jest to, że dokument ten może być wydany tylko przez osoby występujące w oficjalnym rejestrze państwowym, takie jak certyfikowani audytorzy energetyczni czy inżynierowie z ważnymi uprawnieniami budowlanymi.

   Przepisy prawne wyraźnie wskazują, że brak świadectwa energetycznego może skutkować karą pieniężną, nakładaną przez Urząd Miasta lub Gminy. Kary mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, dlatego ważne jest posiadanie ważnego i aktualnego certyfikatu energetycznego.

    Kto musi posiadać świadectwo energetyczne, a kto jest z tego obowiązku zwolniony?

    Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wszystkich nieruchomości z nielicznymi wyjątkami. Do nieruchomości zwolnionych z tego obowiązku należą m.in. budynki pod opieką konserwatora zabytków, używane jako miejsce kultu i działalności religijnej, domki letniskowe użytkowane mniej niż 4 miesiące w roku, oraz wolnostojące budynki o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

     Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

     Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

     📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

     Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

     Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

     Podziel się artykułem na social media:

     Blog

     Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.