Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania budynku lub jego części na energię. Świadectwo charakterystyki energetycznej uwzględnia energię potrzebną do ogrzewania budynku, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania c.w.u. W dokumencie zawarte są dane o wskaźniku rocznego zapotrzebowania na energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną, energię użytkową, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, jednostkową wielkość emisji CO2.

  Na jaki wskaźnik musisz zwrócić uwagę w świadectwie energetycznym?

  Dla użytkownika domu czy mieszkania najważniejszy jest wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, ponieważ pozwala oszacować koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.

   Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy certyfikatu energetycznego w 2024 roku?

   • 1. Cena usługi oraz czas dostawy - Długi czas oczekiwania na wykonanie świadectwa może sugerować problemy z jego wykonaniem. Bardzo niska cena sugeruje, że zostanie ono wykonane nierzetelnie.
   • 2. Rzetelność i rozpoznawalność firmy - W ostatnim czasie powstało wiele firmy wykonujących świadectwa, które są unieważniane przez nadzorujące je organy. Przy wyborze firmy upewnij się, że jej audytorzy są wpisani do państwowego rejestru audytorów energetycznych.
   • 3. Sprawdzone opinie klientów - Dobra i rzetelna firma jest potwierdzona przez dużą liczbę opinii klientów w sprawdzonych serwisach takich jak Google i Facebook.

   Ile kosztuje świadectwo energetyczne w 2024?

   Koszt wystawienia certyfikatu za dom jednorodzinny wynosi obecnie około 500 zł, a średnia rynkowa cena świadectwa mieszkania wynosi około 300 zł. Na rynku pojawiło się niestety wiele usług oferujących nierzetelnie wykonane świadectwa, które w przyszłości mogą zostać zakwestionowane przez Ministerstwo Rozwoju i Transportu. Przy wyborze firmy poza ceną warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie oraz opinie klientów.

    Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

    Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

    📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

    Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

    Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

    Podziel się artykułem na social media:

    Blog

    Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.