Panele fotowoltaiczne są jednym z najbardziej popularnych rodzajów odnawialnych źródeł energii. Przeczytaj poniższy artykuł, żeby dowiedzieć się jak powstaje prąd ze słońca i jakie są etapy produkcji energii poprzez fotowoltaikę.

Konwersja energii słonecznej na energię elektryczną

Proces tworzenia prądu ze słońca rozpoczyna się od absorpcji światła przez panele fotowoltaiczne. Promienie słoneczne, padając na panel, wpływają na przemieszczenie elektronów, co skutkuje powstaniem prądu elektrycznego. Wszystko to dzieje się dzięki specyficznym właściwościom materiałów, z których wykonane są panele.

  Energia słoneczna w pochmurny dzień?

  To, czy energia słoneczna jest produkowana podczas pochmurnego dnia, zależy od intensywności światła. Nie jest wymagane bezpośrednie nasłonecznienie, jednakże im bardziej intensywne jest światło, tym większa jest produkcja prądu.

   Roczna produkcja prądu przez fotowoltaikę

   Roczna produkcja prądu zależy od wielu czynników, takich jak moc instalacji, intensywność nasłonecznienia czy kierunek i kąt nachylenia paneli. W Polsce średnia roczna produkcja prądu dla 1 kWp (kilowat peak) wynosi około 1000 kWh.

    Znaczenie świadectwa energetycznego dla produkcji prądu ze słońca

    Świadectwo energetyczne jest niezbędne dla prawidłowej eksploatacji instalacji fotowoltaicznej. Określa ono m.in. efektywność energetyczną budynku oraz możliwości jego modernizacji w celu poprawy tej efektywności.

     Zamów świadectwo lub audyt energetyczny w Audytomacie!

     Oferujemy wykonanie świadectw i audytów energetycznych online. Dokumenty wykonujemy we współpracy z certyfikowanymi i doświadczonymi audytorami, a zaufały nam już tysiące klientów z całej Polski.

     📄 Posiadasz już świadectwo energetyczne? Zweryfikuj za darmo jego autentyczność! ✅

     Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

     Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

     Podziel się artykułem na social media:

     Blog

     Sprawdź artykuły napisane przez naszych ekspertów w dziedzinie świadectw i audytów energetycznych.